Kategorie: Wszystkie | Analizy | Highlights | Kibice | Komentarze | Ludzie | Wydarzenia
RSS
niedziela, 24 lutego 2008
Rasiaka nie będzie na Euro 2008

Rasiak

Grzegorz Rasiak prawdopodobnie sam skreślił swoją kandydaturę do wyjazdu na Euro, podpisując kontrakt z Boltonem. Póki co nie gra w drużynie Kłusaków, podobnie jak nie grał w Southampton.

Od przyjścia na Reebok Stadium nie minęło zbyt wiele czasu, a Bolton grał od przyjścia Rasiaka tylko jeden ligowy mecz (w Pucharze UEFA Rasiak grać nie może, nie został zgłoszony). Jednak w składzie na dzisiejszy mecz z Blackburn naszego napastnika w ogóle nie ma. A wydawałoby się, że kredyt zaufania, jaki dostaje każdy gracz po przejściu o nowego klubu, jeszcze się nie powinien wyczerpać...

Oczywiście, Benhakker nie zawsze kieruje się kryterium występów w pierwszej jedenastce w klubie. Powoływał Żurawskiego, który nie mieścił się na ławce Celtiku. Mało tego, powoływał Kokoszkę, który w zeszłym roku chyba więcej minut zaliczył w kadrze niż w Wiśle. Rasiak to jednak ani kapitan drużyny, kluczowa dla trenera postać, ani młody, perspektywiczny zawodnik. Dlatego sądzę, że jeśli status Polaka w Boltonie się nie zmieni, na Euro zabraknie go na pewno.

EDIT:

A jednak był i grał. W składzie przed meczem na BBC (wklejonym w tekscie) go nie było. Pierwsza notka od roku prawie, i taka wtopa.

15:17, marek_solon
Link Komentarze (1) »
czwartek, 26 lipca 2007
Bałkańskie wojny futbolowe - część druga

Kolejny film z cyklu Real Football Factories.

Warto, wystarczy interesować się historią, niekoniecznie piłką.

Cz.I:

Cz. II:

Cz. III:

Cz. IV:

Cz. V:

Cz. VI:

02:32, marek_solon , Kibice
Link Komentarze (1) »
piątek, 20 lipca 2007
Bałkańskie wojny futbolowe

Wczorajszy mecz Zrinjski Mostar - Partizan Belgrad rozpoczął się w podobnej otoczce jak niedawne spotkanie Legii w Wilnie. Kibice Partizana nie "osiągnęli" jednak tego co fanatycy Legii - mecz został dokończony, a ich drużyna wygrała aż 6-1.

W zasadzie nie ma się co dziwić. Zrinjski to klub mostarskich Chorwatów - co zresztą widać na trybunach, gdzie wielu miejscowych ubranych jest w koszulki z kratownicą.

Jak ktoś słusznie zauważył na jednym z for po losowaniu rundy kwalifikacyjnej Pucharu UEFA - klucz geograficzny w przypadku losowania drużyn z południa Europy to kij włożony w mrowisko, oliwa dolana do bałkańskiego ognia.

11:18, marek_solon , Kibice
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 lipca 2007
Real Football Factories International - Russia:

Jak w tytule. Odcinek o Rosji:

Cz. 1:

Cz. 2:

Cz. 3:

Cz. 4:

Cz. 5:

19:15, marek_solon , Kibice
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 lipca 2007
A ja wolę Riquelme

Wszyscy zachwycają się tym golem Messiego:

Owszem, bramka fajna, ale jak tak dalej pójdzie, to każdy jego gol będzie nazywany ósmym, dziewiątym i kolejnym cudem świata.

Bardziej przypadła mi do gustu bramka Riquelme z tego samego meczu przeciwko Meksykowi. Z karnego, ale jak...

13:50, marek_solon , Highlights
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 09 lipca 2007
Real Football Factory w Wilnie...

...i coż więcej dodać...:/

00:49, marek_solon , Kibice
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 lipca 2007
Na polskich kiboli brytyjskie spojrzenie

Czyli Real Football Factories - poniżej cały film z wizyty Danny'ego Dyera w Polsce, a konkretnie w Gdańsku, Krakowie i Warszawie.

Polecam.

Cz. I:

Cz. II:

Cz. III:

Cz. IV:

Cz. V:

11:04, marek_solon , Kibice
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 czerwca 2007
Wstyd

W przerwie zimowej dobiegającego końca sezonu piłkarzem Śląska Wrocław został Benjamin Imeh. W ostatnim czasie piłkarz stał się ofiarą niespotykanej rasistowskiej nagonki ze strony ludzi mieniących się kibicami wrocławskiego klubu.

Sprawa jest świeża, i należy o niej głośno mówić. Znani ze swych uprzedzeń, powiązani z wrocławską Ligą Polskich Rodzin, liderzy fanatyków Śląska od początku nie byli zadowoleni z obecności w drużynie ciemnoskórego piłkarza. Jednak na początku brakowało im tych, pełnych hipokryzji, argumentów, które przyszły w trakcie trwania rundy wiosennej.

Wszystko zaczęło się od niewykorzystanego karnego w meczu z Górnikiem Polkowice. Ten "sportowy" argument uwolnił falę nienawiści do Imeha. Choć prawdą jest, że Nigeryjczyk do tamtej pory nie zdobył dla wrocławian żadnej bramki, to na pewno nie był najsłabszym punktem drużyny. Wątpię jednak, by margines społeczny zasiadający na trybunach stadionu przy ulicy Oporowskiej był w stanie obiektywnie ocenić grę jakiegokolwiek, a tym bardziej ciemnoskórego piłkarza. Rozpoczęła się więc nagonka i szukanie "kwitów" na Nigeryjczyka.

Po tym jak w Opolu, w czasie rozgrywanego przy silnych opadach meczu z Odrą, strzał Imeha zatrzymał się w kałuży deszczu na linii bramkowej, jedna ze stadionowych gadzinówek, Fan Śląsk, opisała zdarzenie w następujący sposób:

Jak zwykle gamoniem okazał się Murzyn. Tym razem Imeh tak strzelał do pustej bramki, że piłka stanęła w błocie. Gdyby uderzał piłkę półgórną, wpadłaby do siatki jak nic. Ale grając na nawierzchni nasiąkniętej wodą po ulewie, gdzie piłka czasami stawała w miejscu, w czarnym łbie myśl że może się to zdarzyć przed bramką nie zakiełkowała.

W relacji Fan Śląska poświęconej spotkaniu Polkowice-Śląsk (tego, w którym Imeh nie wykorzystał karnego) znalazł się z kolei następujący fragment:

- Do Murzynów się strzela, a nie daje im strzelać! – stwierdził „KP” jeden z większych wrogów ludzi o odmiennym kolorze skóry widząc w okienku TV co nawyczyniał Murzyn. „KP” jednocześnie wzniósł toast za zdrowie pewnego osobnika, który od 62 lat i 7 dni nie żyje, jednak do dziś jest kojarzony z czystością rasową.

Gdy zabrakło argumentów opierających się (w teorii) na postawie Imeha na boisku, kibole z Oporowskiej sięgnęli po szczegóły dotyczące życia osobistego napastnika WKS-u. Na półoficjalnej stronie Śląska (na stronie sponsora klubu, piwa Piast, link do strony Śląska kieruje właśnie do niej) pojawił się paszkwil na temat grającego w barwach wrocławskiej drużyny Nigeryjczyka. Długa na kilkanaście stron opowieść miała pochodzić od byłej dziewczyny Imeha. Główne zarzuty, jakie w niej padły, to niewierność w związku i bardzo słabo poparte tezy o zaniżaniu przez napastnika wieku. Tekst nie jest przez nikogo podpisany i, aby nikt nie mógł zarzucić autorowi kłamstwa, utrzymany w konwencji historii mającej miejsce dawno temu, gdzieś za górami, za lasami. Słowo baśń mi tu jednak jakoś nie pasuje. Całość można przeczytać tu.

Kolejny etap spektaklu nienawiści miał miejsce podczas ostatniego w rundzie wiosennej meczu we Wrocławiu. W ubiegłą niedzielę Śląsk podejmował KSZO. Już na pierwszej stronie sponsorowanej przez Młodzież Wszechpolską innej stadionowej gadzinówki "Śląsk to my" atak na Imeha powtórzył się. Oparto się na wspomnianych wyżej niepopartych niczym tez o zaniżonym wieku zawodnika. Poddano też w wątpliwość wiek Emmanuela Olisadebe, a za dowód miały posłużyć następujące słowa: "kilkanaście lat temu wśród drużyn Serie A testowany był gracz o takim samym nazwisku (Olisadebe), ale z datą wcześniejszą o 10 lat". Warto dodać, że po egzemplarze "Śląsk to my" ustawiają się przed meczem kolejki, a wielu młodych ludzi przychodzących na stadion święcie wierzy w każde zamieszczone tam słowo. W ten sposób domysły urastają do rangi faktów, a Imeh zaczyna być wrogiem już nie dlatego, że jest czarny, ale dlatego, że zdradzał swoją dziewczynę, no i oczywiście dlatego, że kłamie co do swego prawdziwego wieku.

Ponieważ, jak wiadomo, żaden fan Śląska nigdy nikogo nie zdradził, a kibice tego klubu często mienią się Ludźmi Zasad, Imeh musiał liczyć się z konsekwencjami swojego zachowania. Dlatego w meczu z KSZO kibice przywitali go wyrafinowaną piosenką: "Imeh gamoniu, jeździłeś kiedyś na słoniu!". Potem Imeh strzelił dwie bramki, ale to niewiele zmieniło. Kibic prowadzący doping krzyknął tylko: "Imeh strzelił dwa gole, ale to przecież niczego nie zmienia!". I zaintonował na powrót piosenkę o słoniu.

Atmosfera z każdym dniem się zagęszcza. Na gloryfikującej przemoc i rasizm stronie wroclawianie.info relacja z meczu z KSZO wyglądała następująco:

Istnieją różne sprzeczne teorie co do wyniku dzisiejszego meczu Śląska Wrocław z Ceramiką Ostrowiec. Jedna mówi, że było 0:0 - ponieważ "czarnych bramek" nie liczymy. Druga zaś uznaje dwie strzelone przez Imeha bramki wychodząc z założenia, że ten zawodnik dopiero dziś zrozumiał zasady gry w piłkę nożną...

Przedwczoraj zaś cytowana już półoficjalna strona Śląska doniosła o zajściu z udziałem redaktora "Śląsk to my" oraz Imeha i Pawła Kaczorowskiego. Oczywiście wedle relacji to ów dziennikarz (jakkowiek w tym przypadku to nie brzmi) został napadnięty przez piłkarzy.

Czemu opisuję tę historię?

Przyjaciółmi przywódców kiboli Śląska są posłowie na Sejm z Wrocławia z LPR, wicemarszałek Sejmu Janusz Dobrosz i Radosław Parda (ten, który tak zaciekle blokował Paradę Równości w Warszawie parę lat temu). Rozdawana na meczach gazetka, sponsorowana przez przybudówkę LPR, co kolejkę promuje nienawiść rasową, jeśli nie w stosunku do Imeha, to w stosunku do innych "obcych". Wypadałoby więc zapytać lidera tej partii, wicepremiera Giertycha, czy również podpisuje się pod stwierdzeniem, że do czarnych należy strzelać?

O ile jednak tego rodzaju fetor w działalności organizacji powiązanych z LPR mnie nie dziwi, o tyle należy zwrócić uwagę na problem władzom Wrocławia, które mają zainwestować w Śląsk. Wrocław od lat jest promowany jako miasto spotkań, miasto otwarte, miasto wielu kultur. Na ile taki rzeczywiście jest, to kwestia do dyskusji. Na pewno jednak nie miasto nie poprawi swojego wizerunku wzmacniając jedynie siłę sportową Śląska. Konieczne są radykalne, odważne zmiany, które wyrzucą ze stadionu przy ulicy Oporowskiej fanatycznych ksenofobów, którzy z piłki nożnej robią arenę politycznej walki. Niewiele jest do stracenia, bo jakość dopingu na meczach Śląska i tak jest żałosna.

Bardzo chciałbym móc wyjść kiedyś z meczu w zielonej koszulce Śląska i nie wstydzić się tego, że przed chwilą byłem na stadionie. W Poznaniu można, w Warszawie można. A kiedy we Wrocławiu ludzie chodzący na mecze przestaną być kojarzeni z najgorszą patologią i marginesem?

14:37, marek_solon , Komentarze
Link Komentarze (15) »
czwartek, 31 maja 2007
Górnik wraca na należne mu miejsce

Górnik Zabrze

Długo mówiło się o tym, że firma Allianz zainteresowana jest inwestowaniem w Górnik Zabrze. Dziś została podpisana umowa między spółką a klubem ze Śląska, a jeden z członków zarządu zapowiedział, że celem jest tytuł mistrza Polski dla zabrzan w 2012 roku.

Choć nie jestem kibicem Górnika, bardzo mnie ucieszyło to, że ten klub po latach posuchy wróci w końcu na należne mu w polskiej piłce miejsce. Choćby miała to być drużyna tej klasy co obecny Lech czy Cracovia, będzie to zdecydowanie lepsze, niż stan, w jakim obecnie znajduje się klub z Zabrza.

Kilka ostatnich lat upłynęło w Górniku pod znakiem dramatycznej walki o utrzymanie w pierwszej lidze, klub stał oko w oko z bankructwem. Od wicemistrzostwa kraju w 1994 roku minęło 13 lat. Wtedy to zabrzanie po raz ostatni stanęli na ligowym podium. Od tamtej pory jedyny polski klub, który kiedykolwiek zagrał w finale europejskiego pucharu, nie osiągnął nigdy miejsca wyższego niż siódme, a zazwyczaj plasował się tuż nad strefą spadkową.

Co warte podkreślenia, Górnik prócz tradycji posiada także liczne grono kibiców, a na jego mecze przychodzi często, mimo fatalnej formy piłkarzy, ponad 10 tysięcy osób. Dlatego też ciekawie brzmią zapowiedzi Allianzu dotyczące rozbudowy stadionu przy ulicy Roosevelta.

To dobrze, że Górnik się utrzymał w lidze. I dobrze, że będzie kolejnym klubem z tradycjami, w którym zostanie wprowadzona stabilność finansowa i zdrowe zasady zarządzania. Zabrzańskim kibicom życzę, żeby miniony sezon był ostatnim, w którym niemal do ostatniej kolejki musieli drżeć o utrzymanie klubu-legendy w ekstraklasie.

18:37, marek_solon , Wydarzenia
Link Komentarze (2) »
środa, 30 maja 2007
Piłka nożna dla kibiców

Znów mecz Legia-Zagłębie, tym razem z tej mniej opisywanej przez media strony.

W poprzednich notkach pojechałem trochę po Warszawie i po Legii. Teraz chciałbym nieco posłodzić, bo takie oprawy jak na Łazienkowskiej zdarzają się w Polsce dość rzadko...

...i odddać głos kibicom , którzy tworzą tę meczową otoczkę:

02:12, marek_solon , Kibice
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 23

Blogi Sportowe